گیاه دارویی به لیمو
گیاه دارویی به لیمو از محصولات تولیدی شرکت گل آذین مقصود می باشد این گیاه بنام پزشک گیاه شناسی موسوم به Lippia نامگذاری شده است و در اروپا بنام وربن ( Verben ) شهرت دارد به لیمو از گیاهان بومی آمریکا است ولی امروزه به علت زیبایی وعطر دلپذیر وخواص متعدد در غالب نواحی پرورش می یابد .چای به لیمو در کشورهای اروپایی بخصوص فرانسه طرفداران بسیار دارد. درختچه ای به ارتفاع 5/1تا2 متر و دارای ساقه های دراز، زاویه دار و منشعب است. قسمت قابل استفاده گیاه برگهای آن است . از جمله القابی که به این گیاه داده اند عبارتست از گیاه مقدس، هدیه الهی و گیاه ونوس می باشد. برگهای تازه وسائیده شده آن بوی مطبوع لیمو را به مشام می رساند. مزه آن کمی تلخ وگس است. برگ به لیمو حاوی مواداسیدسیتریک، کلسیم، منیزیم، ویتامین C، بیوفلاونوئید، پکتین و لیمونن است که با عفونت مبارزه میکند.
خواص دارویی برگ به لیمو : تب بر، ضد نفخ ، مسکن، کمک کننده به هضم غذا، ضد اسپاسم، ضد خستگی بدن، آرام بخش و آرام کننده ی اعصاب، برای تقویت معده، رفع درد شکم، دل پیچه ، برای درمان سوء هاضمه تقویت حافظه و درمان بی خوابی، خاصیت ضد میکروبی قوی، رفع کننده دردهای عصبی، درمان سرماخوردگی ، آسم ، ضد تشنج، تپش قلب و بطور کلی به لیمو برای تسکین و درمان سی نوع ناراحتی وبیماری تجویز شده است و اسانس این گیاه در صنایع غذایی و در تهیه ی انواع عطر و ادکلن بسیار کاربرد دارد.

نحوه مصرف : از دم کرده 5 تا 10 گرم برگ به لیمو در 500 گرم آب ، دمنوش مطبوعی بدست می آید وهمچنین می توان همراه با برگ خشک چای مخلوط نمود وچای خوش طعم و معطری را مصرف کرد.